Tipping Competition2021

Toyota Cup - Australian Rugby league News
Back
globalrugbyleague - Fri, 06 Jun 2008 17:49:00 GMT
Panthers fans will be hoping the Dragons go down to the Broncos in round 13 of the Toyota Cup.
A win for the men from the foot of the mountain would then enable Steve Georgallis’ blokes to return to the top of the competition ladder.
Meanwhile North Queensland still remain the only winless team in the new national competition after going down 32-24 to Penrith last weekend.
It appears not even miracles want to lend a helping hand for the men from Townsville, forcing fans to ask one question.
Which of the bottom dwelling teams should the Cowboys lift for? At this stage the Roosters and Cronulla would be the Cowboys preferred upcoming opponents.
After twelve rounds these are the leading top tryscorers in the Toyota Cup:

Top Tryscorers:

1.Ben Barbara (Bulldogs): 12 Tries, 36 Goals, 1 Field Goal = 121 points
2.Chris Sandow (South Sydney): 6 Tries, 47 Goals = 118 points
3.Lachlan Coote (Penrith): 14 Tries, 29 Goals = 114 points

Round 13 Toyota Cup National Youth Competition Squad
St George Illawarra Dragons V Brisbane Broncos
Friday June 6th - 5:30pm
WIN Stadium
Referee: Chris James
Touch Judges: Adam Reid, Jason Walsh
GRL Tip: Brisbane

St George Illawarra Dragons
1. Sam Morath 2. Joe Vickery 3. Kane Linnett 4. Dean Whare 5. Henry Raiwalui, 6. Maurice Kennedy 7. John Kennedy (c) 8. Rory O'Brien 9. Daniel Fepuleai 10. Trent Merrin, 11. Jake Marketo 12. Brad Hudson 13. Ben Schreiber Interchange: 14. Gavin Hood 15. Josh Cochrane 16. Clifford Morris 17. Rhys Cochrane Reserves: 18. Wes Suckley
Brisbane Broncos
1. Jharal Yow Yeh, 2. Mitch Rivett 3. Patrick Fray 4. Troyden Watene 5. Josh Williams, 6. Alex Glenn (c) 7. Jared Kahu, 8. Tyson Andrews 9. Tom Butterfield 10. Mitchell Dodds, 11. Matt Handcock 12. Michael Spence 13. Jeremiah Walters Interchange: 14. Kerryn Blake 15. Brent Williams 16. Josh Coyle 17. Tariq Sims Reserves: 18. Leon Panapa
New Zealand Warriors V rabbitohs
Friday June 6th - 5:30pm
Mt Smart Stadium
Referee: Bernie Sutton
Touch Judge: Hayden Pryce, Shane Rehm
GRL Tip: New Zealand

New Zealand Warriors
1. Kevin Locke, 2. Bill Tupou, 3. Francis Leger, 4. Rusty Bristow, 5. Howie Matthews, 6. Daniel O'Reigan (C) 7. Isaac John, 8. Mataupu Poching, 9. Jason Tou, 10. Leeson Ah Mau, 11. Micheal Afioga, 12. Ben Matulino 13. Kurt Tehira Interchange: 14. Arron Pawley 15. Eddy Purcell 16. Elijah Taylor 17. Nathaniel Neale Reserves: 18. Alehana Mara 19. Kurt Kara 20. Jason Cook
rabbitohs
1. Malcolm Webster, 2. Michael Cummins 3. Junior Seumanutafa 4. Dave Tyrrell 5. Abby El-Zbaidieh 6. Mitch Williams 7. Eddie Paea, 8. John Kaifoto 9. Trent Trotter 10. Eddy Pettybourne, 11. Aaron Hammett 12. Chris Farrell, 13. Jason Clark © Interchange: 14. Andre Itula 15. Brad Lupi 16. Jake Leary 17. Joey Matapuku
Canterbury Bulldogs V knights
Saturday June 7th - 3:30pm
ANZ Stadium
Referee: Robbie Bowen
Touch Judge: Peter Sciberras, Melissa Yates
GRL Tip: Bulldogs

Canterbury Bulldogs
1. Jimmy Fawcett, 2. Chevvy Penehoe 3. Sene Tala 4. Jamal Idris 5. Heka Nanai, 6. Arana Taumata 7. Ben Barba, 8. Robert Worsley 9. Nathan Smith 10. John Kite, 11. Jeco Makatoa 12. Daniel Harrison, 13. Jake Foster Interchange: 14. Ben James 15. Josh Bishop 16. Nathan Benny 17. Martin Taupau
knights
1. Kalifa Faifai Loa, 2. Keiran English 3. Jared Edwards 4. Simon Williams 5. Jeremy Papamau, 6. Marty Paulson 7. Theeran Pearson, 8. Scott Dobbins 9. Joel Brown 10. Joel Edwards, 11. Callan Richardson (C) 12. Zane Tetavano 13. Jason Schirnack Interchange: 14. Byron Fruean 15. Josh Ailaomai 16. Joseph Iosefo 17. Ryan Sainty Reserves: 18. Todd Hurrell
Wests Tigers V North QLD Cowboys
Saturday June 7th - 5:30pm
Campbelltown Stadium
Referee: Adam Devcich
Touch Judges: Michael Laverty, Jimmy Oliveira
GRL Tip: Wests Tigers

Wests Tigers
1. Tim Moltzen (C), 2. Coedi Towney 3. Brett Lane 4. Blake Ayshford 5. Moses Pangai, 6. Darren Nicholls 7. Wayde Dunley, 8. Matt Davidson 9. Ben Falcone 10. Luke McInnes, 11. Mitchell Achurch 12. Simon Dwyer 13. Ben Vengoa Interchange: 14. Baden Hall 15. Ben Shea 16. Benson Tupou 19. Damon Harth
Reserves: 20. Holo Tonga
North QLD Cowboys:
1.Sam Bowie, 2. Obe Geia 3. Brandon Boor 4. Steven Beaumont 5. Chippie Korostchuk, 6. Tyson Martin 7. Brady Payne, 8. Josh Land 9. Ryan Carr (c) 10. Shaun Maloney, 11. Jack Cooper 12. Nathan Barraclough 13. Ben Spina Interchange: 14. Ray Thompson 15. Ben Lancini 16. Chris Riesen 17. Daniel Vineula Reserves: 18. Joel Lillyman
eels V Canberra Raiders
Saturday June 7th - 5:30pm
Parramatta Stadium
Referee: Gavin West
Touch Judge: Matt Damaso, Richard Daizli
GRL Tip: Parramatta

eels
1. Mase Laulu Togagae, 2. Fareni Moefaauo 3. Taniela Lasalo 4. Jay Heming 5. Nathan Gardner, 6. Kristopher Keating [c] 7. Daniel Mortimer, 8. Tim Robinson 9. Anthony Mitchell 10. Joe Mataele, 11. Joel Latham 12. David Baumann, 13. Martin Lewis, Interchange: 14. Luke Mottinelli 15. Jason Baitieri 16. Luke Latham 17. Jonathon Mannah
Canberra Raiders
1. Levi Freeman, 2. Steve Naughton 3. Jarrad Kennedy 4. Justin Carney 5. Drury Low, 6. Michael Picker 7. Matt Smith, 8. Nick Skinner 9. Travis Waddell 10. Andrew Edwards, 11. Zac Merritt 12. Joel Thompson
13. Shaun Fensom (c) Interchange: 14. Brock Dunn 15. Diego Codyre 16. Todd Rheinberger 17. Matt Britt Reserves: 18. Todd Grace 19. Dan Scanlan
panthers V Cronulla Sharks
Sunday June 8th - 12:00pm
CUA Stadium
Referee: Steve Lyons
Touch Judge: Adam Reid, Andrew Zapantis
GRL Tip: Penrith

panthers
1. Lachlan Coote, 2. Zoram Watene 3. William Isa 4. Chris Ward 5. Junior Tia Kilifi, 6. Wade Graham 7. Joel Romelo, 8. Bradley Goodwin 9. Masada Iosefa 10. Shane Blackett, 11. Michael Leeds 12. Danie Penese, 13. Jamie Theoharous (C) Interchange: 14. Tinirau Arona 15. Tim Glasby 16. Tim Grant 17. Joel Orton Reserves: 18. Luke Clydesdale 19. Sonny Tuigamala 20. Jared Cannon
Cronulla Sharks
1. Ben Orcher, 2. Luke Hume 3. Nathan Stapleton 4. Karlos Filiga 5. Stewart Mills, 6. Shane Pumipi 7. Daniel Ezekiel, 8. Tohi Leha 9. Lancen Juodo 10. John Viiga, 11. Trent Grubb 12. Jack Bosden, 13. Jake Denford Interchange: 14. Troy Adams 15. Blake Williamson 16. Dylan Sparks 17. Nathan Donnelly

Manly Sea Eagles V roosters
Sunday June 8th - 1:00pm
Brookvale Oval
Referee: Adam Gee
Touch Judge: Brenden Wood, Jason Higgins
GRL Tip: Manly


Manly Sea Eagles
1. Rhys Wolloghan, 2. Trent Reilly 3. Mark Page 4. Matt Grieve 5. John Grey, 6. Kieran Foran 7. Daly Cherry-Evans, 8. Inoke Tapaatoutai 9. Brad Bennett 10. Ilija Radan (c), 11. Darcy Lussick 12. Jared Waerea-Hargreaves, 13. Kenny Edward Interchange: 14. Jai Jones-Wiegold 15. Zac Bowles 16. Cameron Woo 17. Michael Tiopira Reserves: 18. Todd Wilson 19. Bodie O’Connell
roosters
1. Galu Teo, 2. Mark Talanoa 3. Daniel Randall 4. Antonio Winterstein 5. Alan Heldsinger, 6.Tom Symonds 7. Brad Murray, 8. James Tamou 9. Ben Cronin 10. Marty Kennedy, 11. Rohan Ahern 12. Mose Masoe 13. Dominque Peryoux, Interchange: 14. Stanley Waqa 15. Matt Hall 16. David Hala 17. George Vuna

Gold Coast Titans V Melbourne Storm
Monday June 9th - 5:00pm
Skilled Park
Referee: Justin Eastwood
Touch Judge: Justin Davis, Clayton Sharpe
GRL Tip: Gold Coast

Gold Coast Titans
1. Shannon Walker, 2. Kevin Gordon 3. Jared McCarthy 4. Jordan Rapana 5. Cameron White, 6. Cody Nelson 7. Jordan Rankin, 8. Steve Darby 9. Geoff Holcombe 10. Richard Barrett, 11. Will Mathews 12. Tom Kingston 13. Ryan Simpkins (c), Interchange: 14. Bodene Thompson 15. Ben Ridge 16. Brodie Williams 17. Matt Nuttal Reserves: 18. David Moore 19. Siosaia Vave
Melbourne Storm
1. Michael Faamausili, 2. Malo Feterika 3. Josh Jerome 4. Trent Walker 5. Mack Fawcett, 6. Luke Kelly 7. Gareth Widdop, 8. Vili Faingaa 9. Jay Aston 10. Louis Fanene, 11. Zeb Tawha © 12. Ryan Hansen, 13. Will Naitoro Interchange: 14. James Woolford, 15. Matt Croker,16. Pulou Vaituutuu, 17. Kruize Wilson - Read More, Here