Tipping Competition2021

They're your teams - Australian Rugby league News
Back
globalrugbyleague - Wed, 04 Jun 2008 10:41:00 GMT
Need an excuse to chuck a sickie from work? Well why not enjoy a wet weekend at the football and get a cold in round 13 of the National Rugby League.
FRIDAY

New Zealand Warriors v rabbitohs
Friday 06 June 2008 6:00pm
Mt Smart Stadium
Referee: Tony De Las Heras
Touch Judges: Michael Jones, Jeff Younis
Video Referee: Russell Smith
GRL Tip: New Zealand

WARRIORS: 1. Patrick Ah Van 2. Michael Crockett 3. Aidan Kirk 4. Jerome Ropati 5. Manu Vatuvei 6. Nathan Fien 7. Grant Rovelli 8. Ruben Wiki 9. Ian Henderson 10. Sam Rapira 11. Simon Mannering 12. Epalahame Lauaki 13. Micheal Luck Interchange:14. Lance Hohaia 15. Evarn Tuimavave 16. Russell Packer 17. Sonny Fai Coach: Ivan Cleary
RABBITOHS: 1. Luke Capewell 2. Nathan Merritt 3. Jamie Simpson 4. Fetuli Talanoa 5. John Tamanika 6. John Sutton 7. Chris Sandow 8. Scott Geddes 9. Issac Luke 10. Roy Asotasi 11. Luke Stuart 12. David Fa'alogo 13. Ben Lowe Interchange: 14. George Ndaira 15. Shannan McPherson 16. David Kidwell 17. Manase Manuokafoa 18. Michael Greenfield Coach: Jason Taylor

St George Illawarra Dragons v Brisbane Broncos
Friday 06 June 2008 7:45pm
WIN Stadium
Referee: Ben Cummins
Touch Judges: David Abood, Steve Lyons
Video Referee: Phil Cooley
GRL Tip: St George Dragons

DRAGONS: 1. Brett Morris 2. Jason Nightingale 3. Josh Morris 4. Chase Stanley 5. Wendell Sailor 6. Jamie Soward 7. Ben Hornby 8. Justin Poore 9. Dean Young 10. Jason Ryles 11. Beau Scott 12. Ben Creagh 13. Stuart Webb Interchange: 14. Jarrod Saffy 15. Dan Hunt 16. Lagi Setu 17. Rangi Chase 18. Kirk Reynoldson 19. Ricky Thorby Coach: Nathan Brown
BRONCOS: 1. Josh Hoffman 2. Denan Kemp 3. Joel Moon 4. Nick Emmett 5. Reece Robinson 6. David Stagg 7. PJ Marsh 8. Dave Taylor 9. Michael Ennis 10. Joel Clinton 11. Corey Parker 12. Ashton Sims 13. Tonie Carroll Interchange: 14. Greg Eastwood 15. Nick Kenny 16. Isaak Ah Mau 17. Shane Perry Coach: Wayne Bennett
SATURDAY

Canterbury Bulldogs v knights
Saturday 07 June 2008 5:30 - ANZ Stadium
Referee: Sean Hampstead
Touch Judges: Matt Cecchin, Luke Potter
Video Referee: Bill Harrigan
GRL Tip: Canterbury Bulldogs
BULLDOGS: 1. Nick Youngquest 2. Hazem El Masri 3. Daryl Millard 4. Tim Winitana 5. Matthew Utai 6. Daniel Holdsworth 7. Ben Roberts 8. Charlie Leaeno 9. Corey Hughes 10. Brad Morrin 11. Nick Kouparitsas 12. Andrew Ryan 13. Reni Maitua Interchange: 14. Frank Winterstein 15. Lee Te Maari 16. Fred Briggs 17. Michael Sullivan Coach: Steve Folkes

KNIGHTS: 1. Wes Naiqama 2. James McManus 3. Keith Lulia 4. Adam MacDougall 5. Cooper Vuna 6. Jarrod Mullen 7. Scott Dureau 8. Danny Wicks 9. Matt Hilder 10. Jesse Royal 11. Chris Houston 12. Cory Paterson 13. Zeb Taia Interchange: 14. Chris Bailey 15. Daniel Tolar 16. Richard Fa'aoso 17. Cameron Ciraldo Coach: Brian Smith

Wests Tigers v cowboys
Saturday 07 June 2008 7:30pm
Campbelltown Stadium
Referee: Gavin Badger
Touch Judges: Dan Eastwood, Brett Suttor
Video Referee: Graeme West
GRL Tip: Wests Tigers

TIGERS: 1. Brett Hodgson 2. Taniela Tuiaki 3. Dean Collis 4. Chris Lawrence 5. Shannon McDonnell 6. Benji Marshall 7. Mathew Head 8. Bryce Gibbs 9. Robbie Farah 10. Keith Galloway 11. Ben Te'o 12. Chris Heighington 13. Dene Halatau Interchange: 14. John Morris 15. Danny Galea 16. Corey Payne 17. Bronson Harrison 18. Beau Ryan Coach: Tim Sheens

COWBOYS: 1. Ashley Graham 2. Mark Henry 3. Ben Harris 4. Ben Farrar 5. John Williams 6. Daniel Abraham 7. Travis Burns 8. Ray Cashmere 9. Aaron Payne 10. Carl Webb 11. Nick Slyney 12. Jacob Lillyman 13. Sam Faust Interchange: 14. Anthony Watts 15. Matthew Bartlett 16. Sione Faumuina 17. Shane Tronc 18. Scott Bolton Coach: Ian Millward

eels v Canberra Raiders
Saturday 07 June 2008 19:30 - Parramatta Stadium
Referee: Alan Shortall
Touch Judges: Steve Chiddy, Gavin Reynolds
Video Referee: Paul Simpkins
GRL Tip: Parramatta

EELS: 1. Luke Burt 2. Taulima Tautai 3. Krisnan Inu 4. Joel Reddy 5. Tony Williams 6. Feleti Mateo 7. Brett Finch 8. Nathan Cayless 9. Mark Riddell 10. Fuifui Moimoi 11. Nathan Hindmarsh 12. Daniel Wagon 13. Chad Robinson Interchange: 14. Matthew Keating 15. Josh Cordoba 16. Weller Hauraki 17. Junior Paulo Coach: Michael Hagan
RAIDERS: 1. Bronx Goodwin 2. Colin Best 3. Adrian Purtell 4. Joel Monaghan 5. David Milne 6. Terry Campese 7. Todd Carney 8. Scott Logan 9. Alan Tongue 10. Dane Tilse 11. Glen Turner 12. Nigel Plum 13. Joe Picker Interchange: 14. Josh Miller 15. Glen Buttriss 16. Trevor Thurling 17. Troy Thompson 18. Ben Jones 19. Brett Kelly 20. Michael Weyman Coach: Neil Henry
SUNDAY

panthers v Cronulla Sharks
Sunday 08 June 2008 2:00pm
CUA Stadium
Referee: Jared Maxwell
Touch Judges: Chris James, Peter Kirby
Video Referee: Steve Clark
GRL: Penrith
PANTHERS: 1. Rhys Wesser 2. Jarrod Sammut 3. Michael Jennings 4. Brad Tighe 5. Luke Rooney 6. Maurice Blair 7. Luke Lewis 8. Matthew Bell 9. Luke Priddis 10. Tony Puletua 11. Frank Pritchard 12. Trent Waterhouse 13. Nathan Smith Interchange: 14. Paul Aiton 15. Sam McKendry 16. Shane Rodney 17. Josh Bateman Coach: Mathew Elliot
SHARKS: 1. Mitch Brown 2. Misi Taulapapa 3. Ben Pomeroy 4. David Simmons 5. Luke Covell 6. Brett Seymour 7. Brett Kimmorley 8. Adam Peek 9. Isaac De Gois 10. Ben Ross 11. Fraser Anderson 12. Luke Douglas 13. Jayson Bukuya Interchange: 14. Danny Nutley 15. Kade Snowden 16. Grant Millington 17. Terence Seu Seu 18. Bryan Norrie Coach: Ricky Stuart
Manly Sea Eagles v roosters
Sunday 08 June 2008 3:00pm
Brookvale Oval
Referee: Shayne Hayne
Touch Judges: Steve Carrall, Paul Holland
Video Referee: Chris Ward
GRL Tip: Manly Sea Eagles
SEA EAGLES: 1. Michael Robertson 2. Steven Bell 3. Jamie Lyon 4. Steve Matai 5. David Williams 6. Steve Menzies 7. Matt Orford 8. Brent Kite 9. Matt Ballin 10. Josh Perry 11. Anthony Watmough 12. Glenn Stewart 13. Luke Williamson Interchange: 14. Heath L'Estrange 15. Glenn Hall 16. Vic Mauro 17. Mark Bryant 18. Nick Bradley-Qalilawa 19. Shane Neumann Coach: Des Hasler
ROOSTERS: 1. Anthony Minichiello 2. Shaun Kenny-Dowall 3. Brent Grose 4. Iosia Soliola 5. Sam Perrett 6. Braith Anasta 7. Mitchell Pearce 8. Mark O'Meley 9. Riley Brown 10. David Shillington 11. Lopini Paea 12. Setaimata Sa 13. Mitchell Aubusson Interchange: 14. Mickey Paea 15. Frank Paul Nuuausala 16. Anthony Cherrington 17. James Aubusson 18. Steve Meredith Coach: Freddy Fittler

MONDAY

Gold Coast Titans v Melbourne Storm
Monday 09 June 2008 7:00pm
Skilled Park
Referee: Jason Robinson
Touch Judges: Adam Devcich, Mohamad Fajajo
Video Referee: Tim Mander
GRL Tip: Gold Coast Titans
TITANS: 1. Preston Campbell 2. Ben Jeffery 3. Luke O'Dwyer 4. Brett Delaney 5. Brenton Bowen 6. Mat Rogers 7. Scott Prince 8. Luke Bailey 9. Nathan Friend 10. Michael Hodgson 11. Brad Meyers 12. Mark Minichiello 13. Josh Graham Interchange: 14. Aaron Cannings 15. Michael Henderson 16. Luke Swain 17. Esikeli Tonga Coach: John Cartwright

STORM: 1. Steve Turner 2. Brett Anderson 3. Joseph Tomane 4. Jeremy Smith 5. Sam Joe 6. Russell Aitken 7. Cooper Cronk 8. Jeff Lima 9. Matt Geyer 10. Scott Anderson 11. Sam Tagataese 12. Antonio Kaufusi 13. Sika Manu Interchange: 14. Liam Foran 15. Kevin Proctor 16. Adam Blair 17. Aiden Tolman 18. Lucas Miller 19. Clifford Manua 20. Sinbad Kali Coach: Craig Bellamy
STATE OF ORIGIN II
Wednesday June 11 8:00pm
Suncorp Stadium
Referee: Tony Archer
GRL Tip: New South Wales by 1-9
MAROONS: Billy Slater, Darius Boyd, Greg Inglis, Brent Tate, Israel Folau, Darren Lockyer (captain), Johnathan Thurston, Steve Price, Cameron Smith, Petero Civoniceva, Michael Crocker, Sam Thaiday, Dallas Johnson. Interchange: Karmichael Hunt, Ben Hannant, Nate Myles, Ashley Harrison Coach: Mal Meninga

BLUES: Brett Stewart, Jarryd Hayne, Mark Gasnier, Matt Cooper, Anthony Quinn, Greg Bird, Peter Wallace, Brett White, Danny Buderus (captain), Craig Fitzgibbon, Willie Mason, Ryan Hoffman, Paul Gallen. Interchange: Kurt Gidley, Anthony Tupou, Steve Simpson, Anthony Laffranchi Coach: Craig Bellamy - Read More, Here