Tipping Competition2021

Their your teams - Australian Rugby league News
Back
globalrugbyleague - Wed, 25 Apr 2007 11:23:00 GMT
On paper there are at least two NRL teams capable of pulling off shock victories this weekend. Check out all the NRL line-ups for round 7.

ROUND 7 NRL TEAMS:

WEDNESDAY


roosters v St George Illawarra
Wednesday 25 April, 3:00pm
Aussie Stadium, Sydney
Live Fox, Live 2gb, Live Abc
Ref: Paul Simpkins
GRL Tip: Dragons

Roosters:

1 Anthony Minichiello, 2 Shaun Kenny-Dowall, 3 Sam Perrett, 4 Iosia Soliola, 5 Amos Roberts, 6 Braith Anasta, 7 Mitchell Pearce, 8 David Shillington, 9 Craig Wing, 10 Danny Nutley, 11 Shane Shackleton, 12 Craig Fitzgibbon, 13 Anthony Tupou Interchange: 14 Chris Beattie, 15 Frank-Paul Nuuausala, 16 Lopini Paea, 17 Ashley Harrison Coach: Chris Anderson.


Dragons:

1. Brett Morris, 2. Josh Morris, 3. Wes Naiqama, 4. Matt Cooper, 5. Luke Macdougall, 6. Richard Williams, 7. Ben Hornby (c), 8. Justin Poore, 9. Tony Caine, 10. Danny Wicks, 11. Ashton Sims, 12. Corey Payne, 13. Ben Creaigh Interchange: 14. Adam Peek, 15. Dan Hunt, 16. Sam Isemonger, 17. Ben Ellis, 18. Chase Stanley Coach: Nathan Brown

FRIDAY

Bulldogs v Wests Tigers
Friday 27 April, 7:30pm
Telstra Stadium, Sydney
Live Nine Nsw, Live 2gb, Live Abc Nsw
Ref: Shayne Hayne
GRL Tip: Bulldogs

Bulldogs:

1. Luke Patten, 2. Hazem El Masri, 3. Daryl Millard, 4. Willie Tonga, 5. Trent Cutler, 6. Daniel Holdsworth, 7. Brent Sherwin, 8. Mark O'Meley, 9. Corey Hughes, 10. Willie Mason, 11. Sonny Bill Williams, 12. Andrew Ryan (c), 13. Reni Maitua Interchange: 14. Dallas McIlwain, 15. Chris Armit, 16. Lee Te Maari, 17. Jarrad Hickey Coach: Steve Folkes

Tigers:

1 Brett Hodgson ©, 2 Daniel Fitzhenry, 3 Dean Collis, 4 Paul Whatuira, 5 Taniela Tuiaki, 6 Benji Marshall, 7 John Morris, 8 Todd Payten, 9 Robbie Farah, 16 Bronson Harrison, 11 Ben Galea, 12 Chris Heighington, 13 Dene Halatau Interchange: 14 Jason Moodie, 15 Liam Fulton, 17 Ryan O'Hara, 18 Danny Galea Coach: Tim Sheens

--------------------------------------------------------------


Brisbane v Melbourne
Friday 27 April, 7:30pm
Suncorp Stadium, Brisbane
Live Nine Qld, Live Abc Qld
Ref: Sean Hampstead
GRL Tip: Storm

Broncos:

1. K Hunt, 2. S Michaels, 3. D Stagg, 4. J Hodges, 5. B Tate, 6. D Lockyer ©, 7. S Berrigan, 8. D Carlaw, 9. M Ennis, 10. P Civoniceva, 11. S Thaiday, 12. B Thorn, 13. T Carroll Interchange:14. N Kenny, 15. B Hannant, 16. D Boyd, 17. I Lacey, 18. J Moon, 19. N Emmett, 20. S Perry Coach: Wayne Bennett


Storm:

1. Billy Slater, 2. Steve Turner, 3. Matt King, 4. Anthony Quinn, 5. Israel Folau, 6. Matt Geyer, 7. Cooper Cronk, 8. Antonio Kaufusi, 9. Cameron Smith, 10. Brett White, 11. Michael Crocker, 12. Ryan Hoffman, 13. Dallas Johnson Interchange: 14. Sam Tagataese, 15. Jeff Lima, 16. Ian Donnelly, 17. James Aubusson, 18. Scott Anderson, 19. Will Chambers Coach: Craig Bellamy.

SATURDAY

Penrith v Canberra
Saturday 28 April, 5:30pm
Cua Stadium, Penrith
Live Fox, Live 2gb, Live Abc
Ref: Gavin Badger
GRL Tip: Penrith

Panthers
1. Rhys Wesser, 2. Michael Gordon, 3. Michael Jennings, 4. Luke Lewis, 5. Luke Rooney, 6. Peter Wallace, 7. Craig Gower (c), 8. Joel Clinton, 9. Luke Priddis, 10. Frank Puletua, 11. Frank Pritchard, 12. Tony Puletua, 13. Nathan Smith. Interchange: 14. Junior Moors, 15. Matthew Cross, 16. Bryan Norrie, 17. Paul Aiton Coach: Mathew Elliot.


Raiders

1 William Zillman, 2 Colin Best, 3 Phil Graham, 4 Adrian Purtell, 5 Brett Kelly, 6 Todd Carney, 7 Michael Dobson, 8 Scott Logan, 9 Lincoln Withers, 10 Troy Thompson, 11 Neville Costigan, 12 Glen Turner, 13 Alan Tongue (C) Interchange: 14 Ben Jones, 15 Dane Tilse, 16 Tom Learoyd-Lahrs, 17 Andrew Dunemann, 18 Josh Miller (one to be omitted) Coach: Neil Henry.

---------------------------------------------------------------

North Queensland v Manly
Saturday 28th April, 7:30pm
Dairy Farmers Stadium, Kirwan (N Qld)
Live Fox, Live Abc
Ref: Steve Clark
GRL Tip: Cowboys


Cowboys:

1.Matthew Bowen, 2.Brenton Bowen, 3.Ben Farrar, 4.Paul Bowman, 5.Scott Minto, 6.Jason Smith, 7.Johnathan Thurston (c), 8.Matthew Scott, 9.Aaron Payne (vc), 10.Ray Cashmere, 11.Steve Southern, 12.Jacob 13.Lillyman, Interchange: 14.Justin Smith 15. Rod Jensen, 16.Sione Faumuina, 17.Ben Vaeau, 18. Shane Tronc Coach: Graham Murray.


Sea Eagles
1.Brett Stewart, 2.Michael Robertson, 3.Steve Bell, 4.Jamie Lyon, 5.Chris Hicks, 6.Michael Monaghan, 7.Matt Orford ©, 8.Jason King, 9.Matt Ballin, 10.Brent Kite, 11.Anthony Watmough, 12.Glenn Stewart, 13.Luke Williamson Interchange: 14.Clint Halden, 15.Glenn Hall, 16.George Rose, 17.Mark Bryant, 18.Adam Cuthbertson (1 player to be omitted) Coach: Des Hasler.

SUNDAY

South Sydney v Warriors
Sunday 29 April, 2:00pm
Telstra Stadium, Sydney
Live Fox, Live 2gb, Abc First Half
Ref: Jason Robinson
GRL Tip: Warriors


Rabbitohs:

1. David Peachey, 2. Nathan Merritt, 3. Nigel Vagana, 4. Shannon Hegarty, 5. Reece Simmonds, 6. Jeremy Smith, 7. Joe Williams, 8. Peter Cusack (c), 9. Daniel Irvine, 10. Roy Asotasi (c), 11. Luke Stuart, 12. David Fa’alogo, 13. Dean Widders Interchange:
14. Shane Rigon, 15. John Sutton, 16. Manase Manuokafoa, 17. Jaiman Lowe Coach: Jason Taylor.

Warriors:

Warriors: 1 Wade McKinnon, 2 Todd Byrne, 3 Tony Martin, 4.Simon Mannering, 5 Manu Vatuvei, 6 Michael Witt, 7 Grant Rovelli, 8 Sam Rapira, 9 Nathan Fien, 10 Steve Price (c), 11 Ruben Wiki , 12 Logan Swann, 13.Micheal Luck Interchange: 14 George Gatis, 15 Evarn Tuimavave, 16 Epalahame Lauaki, 17 Corey Lawrie Coach: Ivan Cleary.

---------------------------------------------------------------

Gold Coast v Parramatta
Sunday 29 April, 3:00pm
Gold Coast Stadium
Delayed Nine 4:00pm, Live Abc
Ref: Tony Archer
GRL Tip: Eels

Titans

1. Preston Campbell, 2. Lelea Paea, 3. Mat Rogers, 4. Brett Delaney, 5. Jake Webster, 6. Matthew Hilder, 7. Scott Prince (c), 8. Luke Bailey (c), 9. Clint Amos, 10. Brad Meyers, 11. Anthony Laffranchi, 12. Mark Minichiello, 13. Luke Swain Interchange: 14. Kris Kahler, 15. Michael Hodgson, 16. Gavin Cooper, 17. Nathan Friend, 18. Josh Graham, 19. Matthew Petersen (two to be omitted) Coach: John Cartwright.


Eels

Eels: 1.Luke Burt, 2.Jarryd Hayne, 3.Ben Smith, 4.Timana Tahu, 5.Eric Grothe, 6.Brett Finch, 7.Tim Smith, 8.Nathan Cayless ©, 9.PJ Marsh, 10.Fuifui Moimoi, 11.Nathan Hindmarsh, 12.Ian Hindmarsh, 13.Daniel Wagon. Interchange: 14.B Green, 15.J Cordoba, 16.Aaron Cannings, 17.F Mateo, 18.Zeb Taia. Coach: Michael Hagan.’


MONDAY

Newcastle v Cronulla
Monday 30 April, 7:00pm
Energyaustralia Stadium, Newcastle
Live Fox, Live Abc, Live Triple M
Ref: Jared Maxwell
GRL Tip: Cronulla

Knights:

Knights: 1. Kurt Gidley, 2.James McManus,3.Adam MacDougall, 4.Brad Tighe, 5.Todd Polglase , 6.Daniel Abraham, 7.Jarrod Mullen, 8. Josh Perry, 9.Danny Buderus, 10. Adam Woolnough, 11.Steve Simpson, 12.Clint Newton, 13.Kirk Reynoldson Interchange: 14.Riley Brown, 15.Mathew White , 16.Matthew White, 17.Corey Paterson, 18.Daniel Tolar, 19.George Carmont 20. Jesse Royal, 21.Mark Taufau Coach: Brian Smith.

Sharks:

1 Brett Kearney, 2 David Simmons, 3 Ben Pomeroy, 4 Fraser Anderson, 5 Luke Covell, 6 Adam Dykes, 7 Brett Kimmorley, 8 Ben Ross, 9 Kevin Kingston, 10 Luke Douglas, 11 Paul Gallen, 12 Lance Thompson, 13 Greg Bird Interchange: 14 Craig Stapleton, 15 Jacob Selmes, 16 Reece Williams, 17 Isaac De Gois, 19 Dayne Weston Coach: Ricky Stuart. - Read More, Here