Tipping Competition2021

Their your teams - Australian Rugby league News
Back
globalrugbyleague - Wed, 28 Mar 2007 00:54:00 GMT
FRIDAY

GAME ONE

Broncos - 1. Karmichael Hunt, 2. Steve Michaels, 3. Brent Tate, 4. Justin Hodges, 5. Darius Boyd, 6. Darren Lockyer, 7. Shane Perry, 8. Dane Carlaw, 9. Shaun Berrigan, 10. Petero Civoniceva, 11. Sam Thaiday, 12. Brad Thorn, 13. Greg Eastwood Interchange - 14. Nick Kenny, 15. Ben Hannant, 16. Andrew Lomu, 17. Ian Lacey Coach: Wayne Bennett

Panthers - 1. Rhys Wesser, 2. Michael Gordon, 3. Michael Jennings, 4. Luke Lewis, 5. Luke Rooney, 6. Peter Wallace, 7. Craig Gower (c), 8. Joel Clinton, 9. Luke Priddis, 10. Frank Puletua, 11. Frank Pritchard, 12. Tony Puletua, 13. Trent Waterhouse. Interchange - 14. Junior Moors, 15. Nathan Smith, 16. Matthew Bell, 17. Paul Aiton, 18. Tim Grant Coach: Mathew Elliot.

Suncorp Stadium, 8:00pm. Live on 9.Referee Tony Archer

GRL TIP: Panthers

GAME TWO

Eels - 1 Luke Burt, 2 Jarryd Hayne, 3 Ben Smith, 4 Timana Tahu, 5 Eric Grothe, 6 Brett Finch, 7 Tim Smith, 8 Nathan Cayless ©, 9 Mark Riddell, 10 Aaron Cannings, 11 Nathan Hindmarsh, 12 Chad Robinson, 13 Daniel Wagon Interchange - 14 PJ Marsh, 15 Josh Cordoba, 16 Ian Hindmarsh, 17 Todd Lowrie, 18 Feleti Mateo Coach: Michael Hagan.

Tigers - 1 Brett Hodgson ©, 2 Shannon McDonnell, 3 Dean Collis, 4 Daniel Fitzhenry, 5 Jason Moodie, 6 Benji Marshall, 7 John Morris, 8 Keith Galloway, 9 Robbie Farah, 10 Bryce Gibbs, 11 Ben Galea, 12 Todd Payten, 13 Liam Fulton Interchange - 14 Dene Halatau, 15 Chris Heighington, 16 Taniela Tuiaki, 17 Bronson Harrison Coach: Tim Sheens.

Parramatta Stadium, 8:00pm. 10:00pm on 9.Referee Steve Clark

GRL TIP: Tigers

SATURDAY

Dragons - 1. Josh Morris, 2. Luke MacDougall, 3. Keith Lulia, 4. Matt Cooper, 5. Wes Naiqama, 6. Ben Hornby, 7. Matthew Head, 8. Justin Poore, 9. Tony Caine, 10. Jason Ryles, 11. Corey Paine (Subject to Judiciary), 12. Ashton Sims, 13. Ben Creagh Interchange - Rangi Chase, Adam Peek, Danny Wicks, Dan Hunt, Chris Houston Coach: Nathan Brown.

Cowboys – 1. Matthew Bowen, 2. Brenton Bowen, 3.Ashley Graham, 4. Paul Bowman, 5. Neil Sweeney, 6. Jason Smith, 7. Johnathan Thurston (c), 8. Matthew Scott, 9. Aaron Payne (vc), 10. Carl Webb, 11. Steve Southern, 12. Luke O'Donnell, 13. Justin Smith Interchange – 14. Rod Jensen, 15. Jacob Lillyman, 17. Sione Faumuina, 18. Shane Tronc, 19. Scott Bolton Coach: Graham Murray.


WIN Stadium, 5:30pm. Live on Fox. Referee Jared Maxwell

GRL TIP: Cowboys

Sharks - 1 Brett Kearney, 2 Fraser Anderson, 3 Ben Pomeroy, 4 Josh Hannay, 5 Luke Covell, 6 Adam Dykes, 7 Brett Kimmorley, 8 Ben Ross, 9 Kevin Kingston, 10 Luke Douglas, 11 Reece Williams, 12 Lance Thompson, 13 Greg Bird Interchange - 14 Craig Stapleton, 15 Jacob Selmes, 16 Cameron Ciraldo, 17 Isaac De Gois, 19 Dustin Cooper Coach: Ricky Stuart.

Rabbitohs - 1. David Peachey, 2. Nathan Merritt, 3. Nigel Vagana, 4. Shannon Hegarty, 5. Paul Mellor, 6. Jeremy Smith, 7. Joe Williams, 8. Peter Cusack (c), 9. Daniel Irvine, 10. Roy Asotasi, 11. David Kidwell (c), 12. David Fa’alogo, 13. John Sutton Interchange - 14. Shane Rigon, 15. Dean Widders, 16. Luke Stuart, 17. Scott Geddes Coach: Jason Taylor.


Toyota Park, 7:30pm. Live on Fox.Referee Paul Simpkins

GRL TIP: Sharks.

SUNDAY

GAME ONE

Storm - 1. Billy Slater, 2. Matt Geyer, 3. Matt King, 4. Anthony Quinn, 5. Israel Folau, 6. Greg Inglis, 7. Cooper Cronk, 8. Antonio Kaufusi, 9. Cameron Smith, 10. Brett White, 11. Jeremy Smith, 12. Ryan Hoffman, 13. Dallas Johnson Interchange - 14. Michael Crocker, 15. Jeff Lima, 16. Ben Cross, 17. James Aubusson, 18. Ryan Shortland Coach: Craig Bellamy.

Warriors – 1. Wade McKinnon, 2. Michael Crockett, 3.Tony Martin, 4. Lance Hohaia, 5. Manu Vatuvei, 6. Michael Witt, 7. Grant Rovelli, 8. Ruben Wiki, 9. George Gatis, 10. Steve Price, 11. Simon Mannering, 12. Logan Swann, 13. Michael Luck Interchange – 14. Nathan Fien, 15. Evarn Tuimavave, 16.Epalahme Lauaki 17.Sam Rapira,


Olympic Park Melb, 12:00pm. Live on Fox. Referee Shayne Hayne

GRL TIP: Warriors

GAME TWO

Bulldogs - 1. Luke Patten, 2. Hazem El Masri, 3. Daryl Millard, 4. Willie Tonga, 5. Trent Cutler, 6. Daniel Holdsworth, 7. Ben Roberts, 8. Mark O'Meley, 9. Corey Hughes, 10. Willie Mason, 11. Nick Kouparitsas, 12. Andrew Ryan (c), 13. Reni Maitua Interchange - 14. Dallas McIlwain, 15. Chris Armit, 16. Kane Cleal, 17. Jarrad Hickey Coach: Steve Folkes.

Titans - 1. Preston Campbell, 2. Lelea Paea, 3. Mat Rogers, 4. Jake Webster, 5. Matthew Petersen, 6. Matthew Hilder, 7. Scott Prince, 8. Luke Bailey, 9. Clint Amos, 10. Kris Kahler, 11. Anthony Laffranchi, 12. Gavin Cooper, 13. Luke Swain Interchange - 14. Josh Graham, 15. Michael Henderson, 16. Mark Minichiello, 17. Nathan Friend, 20. Brad Meyers (one to be omitted) Coach: John Cartwright.

Telstra Stadium, 2:00pm. Live on Fox. Referee Gavin Badger

GRL TIP: Bulldogs

GAME THREE

Roosters - 1. Anthony Minichiello, 2. Sam Perrett, 3. Amos Roberts, 4. Joel Monaghan, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Braith Anasta, 7. Mitchell Pearce, 8. David Shillington, 9. Craig Wing, 10. Danny Nutley, 11. Nate Myles, 12. Craig Fitzgibbon, 13. Nigel Plum Interchange - 14. Chris Beattie, 15. Shane Shackleton, 16. Mitchell Aubusson, 17. Lopini Paea Coach: Chris Anderson.

Sea Eagles – 1. Brett Stewart, 2. Michael Robertson, 3. Steve Bell, 4. Jamie Lyon, 5. Chris Hicks, 6. Travis Burns, 7. Michael Monaghan, 8. Jason King, 9. Matt Ballin, 10. Brent Kite ©, 11. Anthony Watmough, 12. Glenn Stewart, 13. Luke Williamson Interchange – 14. Clint Halden, 15. Glenn Hall, 16. George Rose, 17.Mark Bryant, 18. Adam Cuthbertson (1 player to be omitted) Coach: Des Hasler.


Aussie Stadium, 3:00pm. 4:00pm on 9. Referee Sean Hampstead

GRL TIP: Sea Eagles

MONDAY

Raiders - 1. William Zillman, 2. Colin Best, 3. Phil Graham, 4. Marshall Chalk, 5. Adrian Purtell, 6. Todd Carney, 7. Michael Dobson, 8. Scott Logan, 9. Lincoln Withers, 10. Dane Tilse, 11. Glen Turner, 12. Ben Jones, 13. Alan Tongue (C) Interchange - 14. Trevor Thurling, 15. Joe Picker, 16. Josh Miller, 17. Neville Costigan, 18. Terry Campese, 19. Craig Frawler Coach: Neil Henry

Knights – 1. Kurt Gidley, 2. James McManus, 3. George Carmont, 4. Brad Tighe, 5.Adam MacDougall, 6. Jarrod Mullen, 7. Andrew Johns (C), 8. Josh Perry, 9. Riley Brown, 10. Adam Woolnough, 11. Steve Simpson, 12. Clint Newton, 13. Daniel Abraham Interchange – 14. Terence Seu Seu, 15. Cory Paterson, 16. Matthew White, 17. Daniel Tolar


Canberra Stadium, 7:00pm. Live on Fox. Referee Ben Cummins

GRL TIP: Knights. - Read More, Here