Tipping Competition2021

QLD Country results - Australian Rugby league News
Back
globalrugbyleague - Thu, 31 May 2007 14:30:00 GMT
QLD COUNTRY

CAIRNS - ROUND 8
Ivanhoes 10 d Atherton 8, Brothers 30 d Innisfail 10, Mareeba 48 d Tully 14, Yarraban 26 d Edmonton 14, Kangaroos 42 d Suburbs 18. Rankings: Mareeba 20, Kangaroos 16, Brothers 14, Ivanhoes 14, Atherton 11, Tully 10, Innisfail 10, Mossman Port Douglas 8, Yarrabah 7, Suburbs 6, Edmonton 4.

TOWNSVILLE - ROUND 9
Charter Towers 48 d Herbert River 16, University 44 d Centrals 36, Brothers 88 d Sharks United 0. Rankings: Brothers 36, Charter Towers 28, University 22, Burdekin 22, Herbert River 20, Centrals 8, Sharks United 8.

MACKAY - ROUND 9
Moranbah 34 d Magpies 14, Sarina 33 d Wests 20, Souths 36 d Norths 6, Brothers 62 d Whitsunday 18. Rankings: Brothers 18, Souths 12, Norths 10, Sarina 10, Magpies 6, Wests 6, Moranbah 6, Whitsunday 4.

IPSWICH – ROUND 8
Brothers 30 d Swifts 12, Norths 52 d Rosewood 6, South Burnett 50 d West End 40, Goodna 60 d Fassifern 14, Laidley 40 d Redbank Plains 16. Rankings: Brothers 18, Souths 12, Norths 10, Sarina 10, Magpies 6, Wests 6, Moranbah 6, Whitsunday 4.

GOLD COAST – ROUND 9:
Burleigh 32 d Currumbin 24, Parkwood 42 Mudgeeraba 18, Southport 80 d Nerang 10, Ormeau 38 d Runaway Bay 24, Gold Coast Cudgen 28 d Beaudesert 20. Rankings: Tugun 16, Southport 16, Burleigh 14, Beaudesert 12, Gold Coast Cudgen 12, Ormeau 12, Runaway Bay 6, Currumbin 6, Nerang 6, Parkwood 6, Mudgeeraba 2.

TOOWOOMBA – ROUND 10:
Valleys 38 d Souths 28, Wattles 28 d Gooniwindi 26, Warwick 38 d Pittsworth 30, Dalby 34 d Oakley 20, Newtown 36 d Brothers 28. Rankings: Valleys 20, Dalby 14, Souths 12, Brothers 12, Pittsworth 10, Gooniwindi 10, Oakley 10, Warwick 8, Wattles 8, Newtown 8, Gatton 6.

ROMA - ROUND 5:
Chinchilla 36 d Mitchell 22, Red Bulls 70 d Miles 1, Cities 36 d St George 36. Rankings: Cities 10, Chinchilla 8, Red Bulls 7, Mitchell 5, St George 4, Miles 2.

BORDER LEAGUE – ROUND 6:
Stanthorpe 28 d Killarney 26, Tenterfield 76 d Texas 28 Rankings: Tenterfield 8, Killarney 8, Texas 6, Stanthorpe 6, Inglewood 4.

BUNDABERG – ROUND 7:
Wallaroos 30 d Hervey Bay 10, Across The Waves 42 d Isis 30, Wests 31 d Brothers 20. Rankings: Across the Waves 15, Easts 14, Isis 10, Wests 6, Hervey Bay 6, Wallaroos 6, Brothers 5.

NORTHERN DISTRICTS – ROUND 8:
Miriam Vale 46 d South Kolan 6, Biggenden 88 d Gin Gin 2. Rankings: Miriam Vale 14, Biggenden 14, Avondale 10, South Kolan 8, Gin Gin 2.

SUNSHINE COAST– ROUND 8:
Noosa 60 d Bribie Is 16, Gympie 30 drew with Caboolture 30, Kawana 28 d Nambour 4, Caloundra 22 drew with Maroochydore 22. Rankings: Noose 16, Kawana 16, Nambour 12, Caloundra 9, Maroochydore 7, Caboolture 7, Gympie 7, Beerwah 4, Bribie Island 2.

EXTENDED LEAGUE– ROUND 1:
Rockhampton 18 d Gladstone 14, Tannum Sands 48 d Fitzroy 16, QCU Norths 64 d Wallabys 20, Yeppoon 60 d Biloela 0.

CENTRAL HIGHLANDS – ROUND 8
Emerald Tigers 54 d Springsure 24. Rankings: Emerald Tigers 11, Blackwater 9, Middlemount 8, Clermont 8, Emerald Cowboys 5, Springsure 3. - Read More, Here